PÖFF ja selle alafestival Just Film koostöös Kinomaja filmikooliga kutsusid 23.05.2025. aasta kevadel ellu Eesti esimese filmihariduse võrgustiku. Film on noorte jaoks loomulik väljendusviis ja kultuuriline keel, millega nad suhestuvad iga päev. Ometi jõuab filmiharidus koolidesse ja huvikoolidesse täna üsna juhuslikult – sõltudes üksikutest entusiastidest, projektidest või festivalidest.
Selleks, et luua tugevam ja kestlikum vundament, kutsusime ellu Eesti filmihariduse võrgustiku.
MISSIOON
Eesti filmihariduse võrgustiku missioon on edendada filmiharidust kui olulist osa üldharidusest, arendades noorte kriitilist meediakirjaoskust, loovust ja kultuuriteadlikkust. Võrgustik ühendab filmi- ja haridusvaldkonna spetsialiste, et tagada filmihariduse süsteemne, kättesaadav ja kvaliteetne rakendamine Eesti üld- ja huvihariduskoolides.
VISIOON
Tulevikus on filmiharidus loomulik ja väärtustatud osa Eesti haridussüsteemist. Suur osa õpilasi saab teadlikuks ja loovaks visuaalkultuuri tarbijaks ja loojaks. Õpetajad on varustatud vajalike teadmiste, oskuste ja töövahenditega ning filmiharidus on integreeritud õppekavadesse ja toetatud riiklikult. Kinokultuur on õpilaste ja õpetajate seas tuntud ja hoitud.
EESMÄRGID
- Luua ühtne ja koostööle suunatud platvorm filmiharidusega tegelevatele organisatsioonidele, õpetajatele ja filmiprofessionaalidele.
- Tõsta teadlikkust filmihariduse olulisusest noorte arengu toetamisel.
- Koostada ja levitada kvaliteetseid filmihariduse õppematerjale.
- Arendada õpetajate pädevust filmihariduse valdkonnas läbi koolituste ja võrgustumise.
- Toetada filmihariduse lõimimist üldhariduse õppekavadesse.
- Luua ja edendada noortele suunatud filmitegemise ja -vaatamise kogemusi koolikeskkonnas ja väljaspool seda.
- Koguda ja jagada häid praktikaid nii Eestist kui ka rahvusvahelisest kogemusest.
- Toetada kultuuri- ja haridusasutuste koostööd filmihariduse arendamises.
- Toetada filmiringide ja -klubide tekkimist.
- Toetada koolinoortele suunatud regionaalsete filmifestivalide tekkimist.
- Arvestada tehnoloogia kiire arenguga (sh tehisintellekt) ning toetada innovaatiliste vahendite kasutamist filmihariduses.
MIKS VÕRGUSTIKKU ON VAJA?
- Praegu sõltub filmihariduse olemasolu koolides ja huvikoolides üksikutest õpetajatest, projektidest või festivalidest.
- Visuaalse keele mõistmine on 21. sajandi oluline oskus – nagu lugemisoskus, tuleb ka seda õpetada.
- Filmiharidus arendab olulisi üldpädevusi, sh analüüsivõimet, loovust, meeskonnatööd, tehnilist kirjaoskust, suhtlemisoskust, empaatiavõimet ja väärtushinnanguid. Sobib väga hästi üldpädevuste arendamiseks eri õppeainetes ja toetab lõimingut.
- Õpetajad vajavad tuge ja koolitust. Enamikul õpetajatel puudub teadlikkus või kindlus, kuidas filme hariduses kasutada.
- Film ja video on noortele loomulik ja motiveeriv väljendusvahend, mis toetab eneseväljendust ja identiteedi kujunemist.
- Filmiharidus võib olla ka ennetav ja toetav tööriist vaimse tervise valdkonnas.
- Võrgustik loob koostööraamistiku ja tugistruktuuri, et teadmised ja ressursid jõuaksid rohkemate noorteni.
Lisaküsimuste korral võta ühendust:
Mikk Granström
mikk@poff.ee
Liina Särkinen
liina.sarkinen@gmail.com