Lapse õiguste programm 2021
Uudis
Justi Hundu

Filmiga „Metsikud juured“ avatakse 17. novembril juba üheteistkümnendat korda linastuv Just Filmi lapse õiguste programm. Programmiga tuuakse vaatajate ette 8 laste ja noorte elu käsitlevat filmi, mille peategelased on noored, kes enda sisemaailma alles avastavad. Filmid valiti välja 18 linateose hulgast ning valimisprotsessis osalesid lisaks spetsialistidele ka noored.

„11 aastat tagasi ellu kutsutud eriprogrammi jätkuv edu näitab, et raskemate teemade käsitlus on meie ühiskonnas oluline ning laste ja noorte muresid ja probleeme tuleb kuulda võtta. Täna märgatud probleem on õnneliku tuleviku nurgakivi,“ ütleb Just Filmi programmijuht Mikk Granström.

„Lapse õiguste programmi filmid annavad erakordse võimaluse vaadata kaheks tunniks kellegi teise maailma ning teha järeldusi, kuidas oma elus juba eos selliseid asju ennetada-lahendada. Oluline on päriselt lugeda märke, kuid veelgi olulisem on neid tunda,“ ütles Lastekaitse Liidu lapse õiguste saadikute koordinaator Triin Sooäär (17), kes koos Paula Ritsi (14) ja Hellä Ivaga (16) andis oma panuse filmivalikute tegemisse.

Tallinnas ja Tartus saab 12. – 28. novembrini näha kaheksat omanäolist väärtfilmi, mis avavad vaatajale ukse erinevate laste ja noorte maailma. Keeruliste valikute tegemisel on noortele toeks vanemad, kuid mõnikord tuleb neil olulisi otsuseid vastu võtta ka üksinda. Programmiga avaneb võimalus näha linateoseid, mis on kättesaamatud ka suurimatele filmisõpradele. On lugusid, mis ajavad nutma või ka naerma, mõni muudab loodetavasti elu. Midagi leiab igas vanuses kinokülaline.

Lapse õiguste programmi saadikud on sellel aastal Piret Laos, Indrek Vaheoja, Oliver Hollo ja Alexander Arabkin, kes aitavad programmi tutvustada, vaatavad filme ja osalevad filmijärgsetel aruteludel.
“Just Filmi lapse õiguste programm pöörab läbi suurepärase filmikunsti tähelepanu väga aktuaalsetele ja tähtsatele teemadele nagu suhted laste ja noorte vahel, koolikiusamine, vaimne tervis jne. Teemad, mis meie ümber olemas on, aga mida me vahel ehk siiski märgata ei pruugi,” ütleb programmi saadik Piret Laos. Ta lisab: “Eriti hea, kui lapsevanemad saavad filme vaadata koos lastega, et pärast nähtu üle arutada.”

Lapse õiguste programm on ka Valge Õhupalli liikumise partner. Tänavuse programmiga tehakse üleskutse “Aga mina räägin lapsega”, mille eesmärk on luua momente, mis tekitavad võimaluse lapse ja vanema vahel arutelu tekkeks ning lapsel oma arvamuse avaldamiseks.

Programm avatakse 17. novembril kell 15.45 Apollo kinos Solaris värske Ungari filmiga „Metsikud juured“ (režissöör: Hajni Kis, 2021), mis jutustab vanglast vabanenud üksikisa Tibi püüetest taasluua sidet oma tütre Nikiga.
„Metsikud juured“ on suurepärane näide sellest, kuidas väiksesse filmimaailma on pakitud suur lugu. Läbi tragikoomiliste, ahastamapanevate ja dramaatiliste vahejuhtumite õpivad isa ja tütar omavahel läbi saama. Lisandub mõlema isiklik võitlus: üks püüab vabaneda kuritegelikust minevikust, teine peab end koolis kehtestama. Filmile järgneb vestlusring kinosaalis.

Programmis linastuvad veel filmid:

"Mänguväljak" - Belgia, 2021. Režissöör Laura Wandel.
Mida teha, kui sinu vanemat venda kiusatakse ja ta ei astu enda eest välja? Väike, aga südikas Nora ei saa jääda lihtsalt kõrvaltvaatajaks

"Vanem" - Venemaa, 2021. Režissöör Vlad Furman.
Film „Vanem“ näitab ausalt ja avatult lapsevanema võitlust oma laste pärast, kes on sattunud narkootikumide küüsi. Maailm, milles nende lapsed elavad, on vanemate jaoks haige ja väär.

"Mutid" - Colombia, 2021. Režissöör Carlos Zapata.
„Kui lendad liiga kõrgelt, võid lihtsalt ära külmuda,“ öeldakse vaatajale kohe filmi alguses. Need lapsed ja noored unistavad paremast elust ja otsivad väljapääsu armututelt tänavatelt, kus tuleb ellujäämise nimel iga päev võidelda.

"Vanad head ajad" - Poola, 2021. Režissöör Konrad Aksinowicz.
omek on 12-aastane noormees, kelle isa Alek elab USA-s. Loomulikult on poisi suurimaks unistuseks isale külla minna, veel parem sinna elama asuda. Ühel päeval sajab Alek naise ja poja üllatuseks uksest sisse, kohver küll välismaisest nännist pungil, aga ta ei kavatsegi enam lahkuda.

"Kool Cerro Huesos"- Argentiina, 2021. Režissöör Betania Cappato.
Ema on 6-aastane tüdruk, kellel tuleb alustada kooliteed, kuid kooli leidmine ei ole temale ega tema perekonnale lihtne ülesanne. Nimelt on tüdrukul diagnoositud autism ja paljud koolid pööravad talle selja.

"Perekond" - Šveits, 2021. Režissöör Fred Baillif.
Film tüdrukutest, keda ühendab tõsiasi, et nende elust puudub ühel või teisel põhjusel vanemlik toetus ja päris oma kodu. Abistava käe ulatab noorte hooldekodu, millest saab ühes sealsete töötajatega tüdrukute uus elupaik.

"Herilasepesa" - Belgia/Prantsusmaa, 2021. Režissöör Christophe Hermans.
Kolm õde: Marion, Claire, Louise ja nende ema Alice. Tüdrukud on eri vanuses ja eri eluetappides, kuid neid ühendab tõsiasi, et kõik nad on nii kaua, kui nad mäletavad, kohandanud enda elu ja vajadusi psühholoogiliste probleemidega ema järgi.

Lapse õiguste programmi filme saab vaadata Tallinnas Apollo Kinos Solaris ning Tartus Athena keskuses ja Elektriteatris.
Linastuste ajad on leitavad lapse õiguste programmi lehelt. Samal veebilehel on märgitud filmide juurde ka soovituslik vanusepiirang, mis aitab lapse eale sobivat filmi valida.

Lapse õiguste programmi panid kokku Just Filmi, justiitsministeeriumi, sotsiaalkindlustusameti, lastekaitse liidu ning õiguskantsleri kantselei esindajad. Lapse õiguste programmi toetab ka sotsiaalministeerium.