Tutvu tänavuste noorte filmitegijatega (2/3)
Uudis
Justi Hundu

Just Filmi teisel laupäeval, 11. novembril kl 14:00 esilinastub Apollo Kino Solarises Just Film 2023 teine #noorfilmitegija lühifilmide kassett. Tutvustame teile noori ja andekaid filmitegijaid filmide taga.

Rahvusvaheline #noorfilmitegija programm toob juba kolmandat aastat publikuni kõige uuemad noorte filmitegijate linateosed. Programm on jaotatud kolmeks eriilmeliseks seansiks, kus linastuvad esmakordselt kohalike filmifestivalide, Just Filmi stipendiumikonkursi võidutööd ja avaliku konkursi kaudu välja valitud filmid. Filme hindab kolmeliikmeline ekspertidest koosnev žürii koosseisus: Antero Noor, Kullar Viimne ja Piia Parktal.

#noorfilmitegija 2 kassett koosneb lühifilmidest "Test nr 2 variant 7", "Üllatus", "Ciconia Ciconia", "Ristseliti kinni", "Viis minutit lõpuni" ja "Kolmas puu vasakult". Esilinastus toimub 5. novembril kl 14:00 Apollo Kino Solaris 2. saalis.

Noorfilmitegija2
Fotodel on vasakult paremale: Laura Teele Vaiknurme, Liisbeth Laiv, Mariliis Jusar, Liisa Ojaviir ja Kaire Rummel (üleval); Rasmus Allik, Eero Lõhmus, Kaur Kulver (all)

"Test nr 2 variant 7"

Laura Teele Vaiknurme (sünd. 2008)
"Test nr 2 variant 7" on minu debüütfilm. Selle filmiga tahan ma tähelepanu juhtida praegu maailmas toimuvale kiirele rahvastiku kasvule, mis toob kaasa looduse reostamise ja ressursside nappuse, ning lisaks veel ajaloos pidevalt korduvale mustrile, kus võimu omandanud inimene hakkab mõtlema ainult omakasule ning tavakodanikul kaob otsustusõigus oma elu üle."

"Üllatus"

Liisbeth Laiv (sünd. 2005)
Liisbeth puutus filmimaailmaga kokku juba põhikoolis, kui kooli tuli esinema Ungari päritolust Eestis elav režissöör ja produtsent Edina Csüllög. "Üllatus" meeskond arenes KJPG filmikursuse tunnist: just seal pandi paika plaan ja hakati looga tööle. Võtted nõudsid ohverdust nii unetundide kui eraelu arvelt, kuid kõik see oli väärt, sest filmiga tuli kaasa palju häid uusi tutvusi ja kogemusi. Filmi ajendas Liisbethi tegema soov rõhutada elu haprust. Lisaks soovis filmimeeskond juhtuda tähelepanu tagajärgedele, mis võivad ettearvamatu ja ootamatu käitumisviisidele järgneda. Meeskond loodab, et "Üllatus" üllatab vaatajaid sama palju kui filmitegijaid ennast.

Mariliis Jusar (sünd. 2005)
Mariliis puutus esimest korda filmindusega kokku gümnaasiumis valitud meedia- ja filmimoodulis. Film "Üllatus" idee tekkis tal filmikursuse tunnis ja jäi südamesse. Võtteplatsil õppisin kõige enam kui oluline on planeerimine, mis eduka filmi tegemisega kaasneb. Lisaks sai selgeks, et film on meeskonnatöö, sest üksinda on seda täiesti võimatu teha.

"Ciconia Ciconia"

Liisa Ojaviir (sünd. 2005)
Liisa on põline mulk, kes puutus filmitegemisega esmakordselt professionaalsemal tasemel kokku Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasiumi meedia- ja filmi moodulis. Algselt proovis ta kätt filmiplatsil järjepidevuse (Continuity) rolli täites, režissööri roll jõudis temani pooljuhuslikult. "Ciconia Ciconia" stsenaarium lebas pikalt sahtlipõhjas, aga peale kooli raames esimeste lühifilmi tegemist sai ka see Just Film stenaariumikonkurssile saadetud. See film õpetas Ojaviirule enda kahe lemmiklause tõepärasust: “Asjad juhtuvad põhjusega” ning “Parimad seiklused algavad kõige segasematest ideedest”.

Kaire Rummel (sünd. 2005)
Kaire puutus samuti filmitegemisega esimest korda kokku KJPG filmi- ja meedia moodulis. Just mooduli 11. klassi filmilaagris sai ta esimest korda proovida režissööri rolli. Veidikese aja pärast tutvustas Liisa talle enda hullumeelset filmiideed, mis alguses poolnaljaga koos valmis kirjutatud sai. Kuid tundub, et algsest naljast sai siiski miskit head.

"Ristseliti kinni"

Rasmus Allik (sünd. 2004)
Režissöör, produtsent ning stsenarist Rasmus Allik on lapsest saadik veetnud oma päevi nii lava- kui ka kaamera tagustes. Filminduses otsustas ta tõsisemalt kätt proovida 2019. aastal ning pole siiani suutnud filmimaailmast eemale hoida. Tema värske lühifilmi "Ristseliti kinni" stsenaarium kujunes üle 2 aasta, mille vältel lihviti üks väike idee korralikuks looks. Nüüdseks leiab film ennast mitme filmifestivali kavas, alustades muidugi kodumaal, PÖFF'ist.

"Viis minutit lõpuni"

Eero Lõhmus (sünd. 2004)
Eero käe all valmib iga aasta vähemalt üks lühifilm ning tema tehtud filmi on ka varem Just Filmi festivalil näidatud. Film "Viis minutit lõpuni" on pinget keriv ja alles päris lõpus avalab vaatajale, millest tegelikult räägib.

"Kolmas puu vasakult"

Kaur Kulver (sünd. 2004)
*"Filmimaailma satusin ma 2017. aastal, kui läksime sõpradega metsa, haarasime mobiiltelefoni ja hakkasime filmi tegema. Kõik mõtlesime kohapeal välja. Tuli peaaegu, et välja - see filmi värk. Nüüd 6 aastat hiljem oleme oma grupiga teinud mitukümmend projekti. Lühifilmidest muusikavideoteni välja. Suurim saavutus siiamaani on kindlasti olnud meie lühifilm "MidaVärki?", kus mängis näitleja rolli ka Üllar Saaremäe ja Urmet Piiling. Korraldasime filmile Sõpruse kinos esilinastuse, kus oli kohal üle 200 inimese. *

Meie film "Kolmas puu vasakult" räägib loo, mida igaüks saab enda jaoks omamoodi tõlgendada ja arvame tiimiga, et see teeb sellest filmist väga laheda kogemuse."