Just Filmi võidufilmid
Uudis
Justi Hundu

Põhja-Euroopa suurima noorte- ja lastefilmide festivali Just Film grand prix läks Belgiasse.

Rahvusvaheline filmifestival Just Film tõi kinolinale huvitavad ja põnevad filmid üle kogu maailma. Just Filmi missioon on läbi kvaliteetse filmikunsti käsitleda tänapäeva maailmas aktuaalseid, olulisi ja tõsiseid teemasid eesmärgiga luua arutelu laste, noorte ja täiskasvanute vahel.

Just Filmi raames toimus tänavu kolm Euroopa, kolm rahvusvahelist ja neli maailma esilinastust. Üks maailma esilinastustest oli noore Eesti režissööri Meel Paliale film “Kiik, kirves ja igavese armastuse puu”, mis võeti publiku poolt palavalt vastu.

Just Filmil tuli kokku näitamisele 52 täispikka, 5 lühifilmi mudilastele ning kaks lühifilmide eriprogrammi - KOOLITANTS@Just, mille raames linastus 11 noorte osalusel valminud lühifilmi ning #noorfilmitegija, mille raames linastus 13 Eesti koolinoorte tehtud lühifilmi.

Festivali programmi ilmestasid filmid üle kogu maailma, sh ka Argentiina, Boliivia, Iisraeli, Colombia ja India filmid.

Teist aastat aitasid Just Filmi lapse õiguste programmi koostada noored ise - lapse õiguste saadikute programmis osalejad eesotsas koordinaatori Triin Sooäärega. Lisaks kuulus ka Just Filmi põhi programmimeeskonda tänavu kaks Eesti koolinoort.

Noorte kaasamine on oluline tugisammas Just Filmi tegemises. Noortel on suurepärased ideed ja mõtted ning nende värske ja uuenduslik vaade annab festivalile juurde väga huvitava dimensiooni,” sõnab Just Filmi programmijuht Mikk Granström.

Just Filmi festivali juht Heleen Sutt sõnas: "Oleme ääretult rõõmsad, et vaatamata ebakindlatele aegadele õnnestus meil festivali kinosaalides korraldada. Sealjuures viies läbi ka Just Filmi rahvusvahelised võistlusprogrammid ning säilitades filmiprogrammi kõrget kunstilist taset.” Ta lisab: “Eriti õnnelikuks teeb see, et tänavu olid meil esmakordselt programmis ka Eesti koolinoorte endi tehtud filmid. Oli äärmiselt huvitav näha noorte mõtteid, emotsioone ja maailmapilti suurel ekraanil. Soovin tänada kogu PÖFFi ning Just Filmi meeskonda! Ning eriline tänu ja kummardus läheb loomulikult meie publikule. Kohtume 2022. aasta novembris!"

2021. aasta Just Filmi võidufilmid:
#noorfilmitegija parima filmi auhind

Žürii: Piia Parktal, Maria Rannaväli, Toomas Ili, Jüri Pootsmann

“Frustratsioon”
Frustration

R: Artjom Amosov, Aleks Moppel
Eesti 2021

Žürii põhjendus: ”Võidufilmil oli kõige terviklikum stsenaarium ning päris filmi tunne. Suurepärased näitlejatööd ja põnevad tegelaskujud. Film oli ehe ja eluline ning oli võimalik iga tegelase suhestuda."

#noorfilmitegija žürii eriauhind:
“Annelinn”
R: Grete Kaio
Eesti 2021

Žürii põhjendus: “Eriauhinna anname välja visuaalse ja tekstilise kunstilise terviklikkuse eest filmile “Annelinn”.”

Just Filmi lastežürii parima lastefilmi auhind

Žürii: Anitra Lippmaa, Loreta Kaljas, Hugo Palumäe, Johanna Piir, Teodor Uueni

„Isegi hiired kuuluvad taevasse”
I Mysi Patrí do Nebe / Even Mice Belong In Heaven
R: Denisa Grimmová ja Jan Bubeníček
Tšehhi, Prantsusmaa, Slovakkia, Poola 2021

Žürii põhjendus: “Lastežürii peaauhinna anname õpetlikule, kvaliteetsele, südantsoojendavale ja originaalsele nukufilmile „Isegi hiired kuuluvad taevasse“. Selle filmi lugu oli tugev, väga hästi dubleeritud, väga meisterlikult tehtud nukud – lihtsalt väga ilus puhas film!”

Lastežürii eriauhind:
“Öine mets”
Nachtwald / Night Forest
R: André Hörmann, Katrin Milhahn
Saksamaa 2021

Žürii põhjendus: “Eriauhinna anname huvitavale, külgetõmbavale, õpetlikule ja natukene isegi õudsale filmile “Öine mets”.“

Just Filmi noortežürii parima noortefilmi auhind

Žürii: Mirjam Lantin, Kaisa Pärila, Ida Vares, Grete Astrid Grahe

“Vanad head ajad”
Powrót do tamtych dni / Back to Those Days
R: Konrad Aksinowicz
Poola 2021

Žürii põhjendus: “Võidufilm jättis kõigile koheselt sügava mulje, aga siiski tuli otsus keeruliselt, sest häid filme oli programmis väga palju. Selle filmi lugu oli tõeliselt ausalt räägitud, detailne ja eluline. Lisaks meeldis meile, et kajastati filmis olevat probleemi mitmekülgselt, erinevatest vaatepunktidest ja ajastutruus keskkonnas. Terve filmi vältel nägime pingelisi stseene, filmil oli hea kulminatsioon ja sellele filmile jäime veel koduteelgi pikalt mõtlema.”

Noortežürii eriauhind:
“Metsikud juured”
Wild Roots
R: Hajni Kis
Ungari 2021

Žürii põhjendus: “Filmi osatäitjate loomulik näitlemine ja suurepärane omavaheline keemia pani meid tundma nii palju erinevaid emotsioone. Hea näitlejatöö tõttu oli filmis mitmeid stseene, kus meil ei olnud vaja kuulda sõnu, vaid me saime nende vahelistest pilkudest ja kehakeelest aru, mida nad mõtlevad. Eriauhinna anname filmile, kus paistis meile silma kahe peanäitleja - isa ja tütre näitlejatöö.”

ECFA auhind parimale Euroopa lastefilmile

Žürii: Gloria Morano (Itaalia), Joe Ursell (Suurbritannia), Mikk Rand (Eesti)

“Minu isa on vorstike”
Mijn Vader Is een Saucisse / My Dad is a Sausage
R: Anouk Fortunier
Belgia, Holland 2021

Žürii põhjendus: “Võidufilm üllatas meid kõiki. See on film, mis on täis soojust ja kunsti armastust. Film tõstatas mitmeid keerulisi teemasid, sealjuures lapsi ja noori üleolevalt kohtlemata. See lugu oli humoorikas, läbinägelik ja sügavalt puudutav.”

Eraldi tõstis ECFA žürii esile:
„Isegi hiired kuuluvad taevasse”
I Mysi Patrí do Nebe / Even Mice Belong In Heaven
R: Denisa Grimmová ja Jan Bubeníček
Tšehhi, Prantsusmaa, Slovakkia, Poola 2021

Žürii põhjendus: “Imeline fantaasia ning stop-motion kunsti kasutamine.”

Just Film grand prix selle aasta parimale noortefilmile

Žürii: Stefano Cipani (Itaalia), Julia Jarl (Rootsi), Rasmus Merivoo (Eesti)

“Mänguväljak”
Un Monde / Playground
R: Laura Wandel
Belgia 2021

Žürii põhjendus: „Oluline lugu, mida jutustatakse meisterlikult ja väga erilisel viisil lapse vaatenurgast. Karm, aga haarav, laste suurepäraste osatäitmistega.”

Eraldi tõstis rahvusvaheline žürii esile:
“In Limbo”
In Limbo
R: Alexander Hant
Venemaa 2021

Žürii põhjendus: „Tempokas ja aus, otsekohane, naljakas ja kurb. Meisterlik kinematograafiline teekond, mis jääb kauaks kummitama.”

Kuigi Just Filmi festival kinodes on tänaseks lõppenud saab PÖFFi parimaid palasid vaadata kuni 19. detsembrini PÖFFi veebikinos - poff.elisastage.ee.

Just Filmi võidufilmidest on veebikinos võimalik näha noortežürii parima filmi auhinna saanud “Vanad head ajad” (Poola 2021).

Filmifestivali korraldamine on keerukas ettevõtmine ning ilma heade sõprade, toetajate ja sponsoriteta poleks see võimalik.

Festival tänab kõiki, kes on kaasa aidanud selle toimumisele!