Stipendiumikonkursi neljanda vooru tulemused ja 2023 I voor avatud
Uudis
Justi Hundu

Pimedate Ööde filmifestivali ja noorte- ja lastefilmide festivali Just Film algatatud stipendiumikonkursi 2022. aasta IV vooru tulemused nüüd avalikustatud. Kandideerimine on avatud 2023. aasta I vooru stipendiumile.

Möödunud aastal linastus 22. Just Filmi #noorfilmitegija programmis 13 koolinoorte filmi kahel välja müüdud seansil, millest 9 olid sinna jõudnud stipendiumikonkursi kaudu. Esimest korda anti välja #noorfilmitegija peaauhind PÖFFi ametlikul lõpugalal. 2022. aasta #noorfilmitegija võidufilmiks valis žürii (koosseisus Piia Parktal, Erik Norkroos, Roomet Poom ja Sander Lebreht) "Igavene peigmees" (rež: Aaron Thor Härm, Mattias Nurga). Palju õnne!

Stipendiumi taotlemiseks tuli noortel esitada oma filmiidee stsenaarium. Žanri valik oli vaba, nagu ikka. Saadud stipendiumi võis kasutada vabalt ja vastavalt vajadusele, näiteks tehnika rentimiseks, toitlustuseks, rekvisiitide ja kostüümide hankimiseks, transpordikulude katmiseks jne. Kõige tähtsam tingimus oli, et noor suudab selle projekti ise algusest lõpuni ellu viia.

IV vooru saabunud taotlused analüüsis põhjalikult läbi ekspertidest koosnev grupp, kes valis arutelude käigus välja seekordsed parimad tööd. Otsuse langetamisel mängis olulist rolli ettenägelikkus filmi teostamise võimalikkusest ja stsenaariumi küpsus.
2022. aasta IV voorus otsustas žürii välja anda stipendium neljale tööle.

Lisaks rahalisele toetusele pakuvad PÖFFi ja Just Filmi meeskond filmitegijatele konsultatsiooni erinevate erialameistritega, kes avavad filmiloome telgitaguseid ja annavad praktilisi nõuandeid. Kõikidele teistele taotluse esitanutele antakse samuti personaalset tagasisidet, lähtuvalt projektide sisust ja võimalikest puudujääkidest, suunates filmitegijaid enda projektide kallal edasi töötama ja neid teostama või näiteks ka stsenaariume arendama, et neid järgmistes voorudes taas esitada. Varasem kogemus on näidanud ka osalejate enda suurt töötahet ja projekte, mis on vaatamata esimese vooru stipendiumist ilma jäämisele, edukalt teostatud ja näidatud meie festivali kinopublikule.

Stipendiumikonkursi raames valminud filmid tulevad esitamisele ka tänavusel Just Filmi festivalil, mis toimub 3.-19. novembril. See on imeline võimalus noortel näha enda loomingut suurel ekraanil ja saada vaatajate vahetut tagasisidet - kogemus, mida paljud kunagi ei unusta.

Stipendiumikonkursi IV voorule pani õla alla noore filmitegija stipendiumikonkursi toetaja Swedbank Eesti AS. Suur aitäh meie heale toetajale!

Neljanda vooru stipendiumi saajad on:

Žüriiliikmed hindasid kõrgelt esitatud tööde laia teemadevalikut ja noorte oskust rääkida lugusid, mis neile isiklikult korda lähevad. Oli märgata stsenaariumisse sissekirjutatud visuaalset mõtlemist ja eksperimenteerimist vormi ja looga. Otsuse langetamisel said määravaks nii stsenaariumi küpsus produktsiooni järgmisesse faasi liikumiseks kui ka sisuline kaasahaaravus ja tegelaste mõtestatus. Filmitegemine on aeganõudev, kuid põnev protsess ja žürii soovib innustada kõiki taotlejaid, kes sel korral stipendiumi saajateks ei osutunud, oma projektiga edasi töötama ning jätkata tagasisidet arvesse võttes ideede arendamist. Žürii nägi nendes projektides ja autorites potentsiaali ja meeskonnad saavad edasise töö ning katsetamisega saavutada tõeliselt põnevaid tulemusi.

Stsenaariumi viimistlemisel saab leida tuge ka "Filmilugu" e-õppe kursusest - tasuta veebikursus 8.-12. klassi õpilastele.

Samuti pakub PÖFFi Filmikool võimalust osa võtta kursusest "Stsenaariumi kirjutamise meistriklass noortele"

Kõigi taotlusvoorude jooksul valminud filme, kaasaarvatud neid, mis stipendiumi ei saanud, ootame novembrikuus toimuvale Just Filmi festivalile. Info #noorfilmitegija programmi kandideerimise kohta avalikustame kodulehel juba üsna pea.

Alates tänasest on avatud ka 2023. aasta stipendiumikonkursi I voor. Täpsema info kandideerimise ja tähtaegade kohta leiad SIIT.

Lisainfo: mirel.mesila@poff.ee.

Meeskond tänab südamest kõiki osalejaid, juhendajaid, perekondi ja toetajaid!

Koos avame noortele ukse filmimaailma!